Green Deal versus ochrana přírody (18. května)
Co vlastně víme o „klimatické krizi“? Kde vidí řešení ekologové – a kdo to ti „ekologové“ vlastně jsou. Jaké jsou skutečné dopady Green Dealu na přírodu a klima. Na tyto a další související otázky odpovídá seminář, který se na současnou problematiku podívá z hlediska vývoje v rámci desítek tisíc let.
Martin Konvička: Skutečné dopady Green Dealu na životní prostředí
Karel Pokorný: Případová studie
Praha, sobota 18. května 2024
Seminář je určen pro 15 studentů, což umožní interaktivní přístup a hojnost debat.
Cena semináře je 1 400 korun, přihlásit se můžete >> zde <<
V případě dotazů kontaktujte našeho pracovníka na emailu m.dvorakova@petrham.pl
Martin Konvička: Skutečné dopady Green Dealu na životní prostředí
Co vlastně víme o „klimatické krizi“? Vývoj klimatu skleníkové plyny a jejich globální bilance, současné (nesporné) oteplení, jeho projevy a rizika. Kde se vzalo klimatické hnutí a jaké recepty nabízí.
Kde vidí řešení ekologové – a kdo to ti „ekologové“ vlastně jsou. Soudobá ekologie a ochrana přírody v kostce. Prvotní hřích lidstva a záchrana přírodního dědictví díky pravěké revoluci. Další vývoj zemědělství a lesnictví až k jejich moderní intenzivní podobě. Co potřebuje česká krajina – a co navrhují bojovníci za klima?
Jaké jsou skutečné dopady Green Dealu na přírodu a klima. Případová studie: Podpora biopaliv. Jaké dopady může mít zchudnutí na přírodní zdroje.
Literatura:
Lomborg, B.: Zchlaďte hlavy! 2008
Pokorný, P., : Neklidné časy – Kapitoly ze společných dějin člověka a přírody. 2011
Pokorný, P., Storch, D.: Antropocén. 2020
Sucháčková Bartoňová, A. a kol.: Velcí býložravci a změny klimatu – série článků otištěná v časopise Vesmír v roce 2020.
Karel Pokorný: Případová studie – pokus o těžbu zlata na Šumavě
Ing. Karel Pokorný vedl sdružení, které po téměř desetiletém boji dokázalo zastavit snahu nadnárodní korporace o těžbu zlata na Šumavě. Ve své přednášce se zaměří na získané zkušenosti a na postupy, které k vítězství vedly.
Probere celý příběh od příchodu zájemců o těžbu, přes založení sdružení Šumava nad zlato přes mediální válku, soudní spory a intervence vysokých politiků až po definitivní odložení záměru – včetně organizačních a vztahových problémů, které vznikly a jejich řešení, otázky, jak se bránit korupci atd.
Zmíní také poslední vývoj, včetně měnící se politické situace a snah znovu se pokusit o zahájení těžby v ekologicky citlivých lokalitách.