Měnová politika a měnové unie (9. prosince)
Kurz shrnuje teoretické základy fungování měnových unií i konkrétní příklady měnových unií, včetně dluhových krizí a možných chyb v architektuře měnových zón. Kurz zahrnuje i analýzu současného vývoje a aplikaci na ČR, včetně dilemat, která leží před tvůrci měnové politiky.
Ilona Švihlíková: Měnová politika a euro
Jaroslav Šulc: Nerovnováha veřejných financí a možná řešení
Praha, sobota 9. prosince 2023
Seminář je určen pro 15 studentů, což umožní interaktivní přístup a hojnost debat.
Cena semináře je 1 400 korun.
V případě dotazů kontaktujte našeho pracovníka na emailu m.dvorakova@petrham.pl
Ilona Švihlíková: Měnová politika a měnové unie
Kurz věnující se hospodářské a měnové unii se zaměřuje na historii vzniku měnových unií (Latinská, Skandinávská), stručně jsou představeny i teoretické základy fungování měnových unií (např. Mundell). Dále je rozebráno fungování amerického dolaru po II. Světové válce, vznik Evropského měnového systému, velká pozornost je věnována sjednocení Německa v roce 1990, které znamenalo i měnové sjednocení s dramatickými dopady na celou EU. Kromě objasnění základních parametrů eurozony, jsou objasněny maastrichtská kritéria, fungování ECB v čase. Dalším blokem v kurzu jsou dluhové krize, které odhalily nedostatečnou architekturu eurozóny a následnou reakci zemí EU i ECB. Kurz zahrnuje i analýzu současného vývoje a aplikaci na ČR.
Literatura:
Švihlíková, I: Globalizace a krize.
Švihlíková I.: Přelom. Od Velké recese k Velké transformaci.
Stiglitz, J.: Globalization and its discontents
Ha-Joon Chang: Kicking away the ladder
Statistiky:
WTO: World trade report
UNCTAD: Trade and development report. WOrld investment report
OPEC: oil monthly market report
Jaroslav Šulc: Nerovnováha veřejných financí a možná řešení
Program se zaměří na dilemata, která řeší tvůrci rozpočtů a měnové politiky – tlumení inflace, podpora růst (resp. vymanění se z recese), snižování rozpočtových schodků atd. a ukáže, jaké jsou možnosti postupu, a co z toho vyplývá.